Z myślą o mieszkańcach

Jeżeli mamy na uwadze przede wszystkim funkcjonalne urządzenie domu, nie możemy zapomnieć o tym, aby w swoich decyzjach nie kierować się jedynie estetyką, ale także w dużej mierze logiką i rozsądkiem. Przykładowo, to jak powinien zostać zbudowany / urządzony nasz dom, w dużej mierze zależy od tego, czy chcemy zamieszkać sami, czy może tworzymy rodzinę – jedno, a może nawet wielopokoleniową. Przypuśćmy, że przyszli mieszkańcy budowanego właśnie domu, składają się z kilku pokoleń, czyli dzieci, rodziców i dziadków.

W takiej sytuacji koniecznym jest rozważenie większej ilości sypialni, w taki sposób, aby każda miała tuż obok łazienkę. Decyzją, która zbliża wielopokoleniową rodzinę, do uzyskania bardziej funkcjonalnych warunków mieszkaniowych, jest pomysł osobnych wejść – jedno główne i jedno, na przykład gdzieś w bocznej części domu. Oczywiście, takie posunięcia wymagają dokładnego określenia wymagań w planie / projekcie budowlanym.

Dodatkową przestrzeń, którą można zaaranżować jako małe mieszkanie, stanowi także poddasze, czy strych. Takie miejsca mają swój osobliwy klimat. Skośny sufit, czy okno w dachu, tworzą pomieszczenie bardziej przytulnym.