Trud odkurzania

Każdy z nas wie, że sprzątanie w domu składa się z rozmaitych czynności, które należy systematycznie wykonywać, by móc cieszyć się dobrymi rezultatami. Czasami są to zajęcia żmudne, których efektywność nie zawsze dostarcza satysfakcji. Dlatego należy szukać dobrych, wypróbowanych patentów. Na pierwszy ogień idzie odkurzanie. W gruncie rzeczy jest to trochę praca syzyfowa, ponieważ kurz był, jest i będzie.

Unosi się w powietrzu cały czas i nie ma sposobu, by się go definitywnie pozbyć. Nic nie da ani zamykanie pomieszczeń, ani ich wietrzenie, bo pokłady kurzu są również na zewnątrz. Kurz ma to do siebie, że osiada na powierzchniach praktycznie każdego typu. Znajdujemy go na drewnianych meblach, szklanych stołach czy plastikowych przedmiotach. Osadzanie się kurzu wynika w dużej mierze z miniaturowych ładunków elektrycznych, które kumulują się w przedmiotach.

Działają one jak magnes i przyciągają nieznośne drobinki. Z prawami fizyki walczyć się nie da, ale można (przynajmniej tymczasowo) ograniczyć ich dokuczliwość. W tym celu należy do odkurzania używać specjalnych ściereczek i preparatów o właściwościach antyelektrostatycznych. Dzięki nim czyszczone powierzchnie będą słabiej naelektryzowane i nie będą zbierać kurzu na tak dużą skalę jak dotąd. Pomocnym akcesorium, jeśli chodzi o usuwanie kurzu z miejsc trudno dostępnych, będzie specjalna szczotka teleskopowa.

Jest ona wykonana ze specjalnego materiału, który doskonale ściąga drobinki kurzu. Wystarczy wsadzić miękką szczotkę na przykład za szafę, a kurz sam do niej przylgnie.