Ekologiczne patenty

Zamykając nasz kącik z poradami użytecznymi dla każdej pani domu, musimy jeszcze wspomnieć o tym, co ostatnimi czasy jest wyjątkowo modne. Ekologiczny tryb życia uwodzi coraz więcej młodych ludzi, którzy postanawiają żyć bliżej natury i korzystać w codziennym życiu z rozwiązań przyjaznych środowisku. To zjawisko przekłada się na wiele sfer życia. Rośnie sprzedaż zdrowej żywności, pieczywa wypiekanego z ekologicznej mąki, warzyw i owoców ze znakiem BIO, a także produktów tak zwanego sprawiedliwego handlu (ang. fair trade).

Pamiętajmy jednak, że na jedzeniu ta eko-rewolucja się nie kończy. Dotyczy ona również prowadzenia domu i robienia w nim porządków. Miłośnicy „zielonego” trybu życia starają się zastępować chemiczne detergenty tymi pochodzenia naturalnego. Minimum w ich przypadku to sięganie po marki słynące z przyjaznych dla środowiska receptur. Ulegające biodegradacji środki myjące oferuje na przykład od lat niemiecka marka Frosch, której wyroby kupimy łatwo w wielu drogeriach.

To jednakże nadal chemia, a przecież można odrzucić ją całkowicie. Dlatego w wielu domach sporządza się płyny do czyszczenia na bazie octu i sody. Tylko te dwa składniki wystarczą, by umyć niemal cały dom – za grosze i w zgodzie z rytmem natury. Kolejny hit w tej kategorii to słynne indyjskie orzechy piorące. Można kupić je w internetowych sklepach za stosunkowo małe pieniądze.

Zawierają one naturalne saponiny, czyli coś w rodzaju roślinnego mydła. Orzechami można prać w pralce automatycznej lub ręcznie, mogą też posłużyć jako baza do sporządzenia domowego mydła w płynie lub szamponu do włosów.