Związki między ludźmi są bardzo ważne

Są ludzie, którzy uwielbiają ciszę, spokój, którzy lubią zatopić się w swoich myślach, w książce, w momencie picia ulubionej kawy i mogłoby się wydawać, że są to samotnicy, którzy nikogo nie potrzebują do szczęścia. Są znowu takie osoby, które ciągle muszą mieć kogoś przy sobie, którzy muszą ciągle do kogoś mówić, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez obecności bliskich osób. O ile mogłoby się wydawać, że w pierwszym przypadku ludzie są niepotrzebni, o tyle w drugim inni są konieczni do szczęśliwego funkcjonowania.

Prawda jednak jest taka, że człowiek jest istotą społeczną, a więc nawet samotnicy potrzebują związków z innymi ludźmi.

To ma na nas wpływ

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że to, jak traktują nas inni, jakie mamy z nimi relacje, jak się nam z nimi rozmawia, będzie miało na nas ogromny wpływ. Jeśli w naszym otoczeniu będą osoby wesołe, optymistycznie patrzące na świat, to i nasze podejście do życia będzie bardziej radosne.

Jeśli będą to osoby smutne, potrafiące tylko narzekać, to i na nas będzie miało wpływ ich nastawienie. Dlatego tak ważne jest to, jakie mamy związki z innymi ludźmi, co nas z nimi łączy, jaki wpływ na nas wywierają. Warto dbać o te związki, które mają na nas dobry wpływ, które dodają nam energii i sprawiają nam przyjemność, w momencie gdy możemy przebywać z daną osobą.

Jednocześnie do minimum powinniśmy ograniczać związki z osobami, które mają na nas zły wpływ i próbują nad nami dominować, które swoje problemy próbują przerzucać na nas, oskarżając o nie wszystkich, ale nie siebie samych.

Świetnie widać to po dzieciach

To, jak związki mają wpływ na nasze życie, najlepiej widać po dzieciach. Im lepszy mają one związek ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i dalszą rodziną, tym będą odważniejsze, bardziej kreatywne.

Wiedząc, że mają wsparcie najbliższych, mają większą odwagę do podejmowania kolejnych wyzwań, nawet jeśli mogą one nie przynosić takich efektów, jakby oczekiwały. Jeśli te związki z rodziną będą oparte na strachu, na przekonaniu, że się do niczego nie nadają, to takie dzieci będą bardziej zamknięte w sobie i będą przejawiały znacznie mniejszą radość z życia. Będzie też taki czas, kiedy to związki ze znajomymi staną się ważniejsze od tych z rodziną.

Im jednak te drugie będą mocniejsze, tym większa pewność, że dziecko będzie potrafiło się obronić, jeśli znajomi będą je próbowali wciągnąć w nieodpowiednie zachowanie. Warto się zastanowić nad tym, jakie mamy związki z innymi ludźmi. Które z nich warto kontynuować, a które powinniśmy ograniczyć do minimum, albo zerwać.