Złoty wiek Hollywood

W okresie trwania złotego wieku Hollywood, to jest w latach 30 – 50 XX w. ściśle określono, co wolno, a czego nie wolno pokazywać na wielkim ekranie. Dzięki takim wymogom dość szybko stworzony został obraz kobiety idealnej, który wkrótce zaczął obowiązywać niemal na całym świecie.

Nastąpił tu powrót do kobiecości rozumianej jako sylwetka o pełnych kształtach, a zarazem wąskiej talii. Charakterystyczna dla tego okresu była figura w kształcie klepsydry. Kobiety zaczęły podkreślać talię za pomocą paska i uwypuklać biust oraz biodra.

Na znaczeniu zaczęła przybierać kokieteria. W erze złotego wieku Hollywood kobiety zaczęły nosić szerokie i długie do pół łydki spódnice lub sukienki o podobnej długości. Normą stało się także odsłanianie ramion, które zgodnie z przyjętymi kanonami piękna, powinny być wąskie i spadziste.

W latach 50 – tych, w makijażu wprowadzono linię „kociego oka”. Oczy były mocno podkreślane eyelinerem, a rzęsy pomalowane tuszem. Starannie zaznaczano linię brwi, zwracając uwagę na to, by ich nasada zawsze była nieco szersza.

Usta obrysowywano konturówką i wypełniano jaśniejszą pomadką. Na dużym ekranie zaczęły się wtedy pojawiać gwiazdy takiego formatu, jak Marilyn Monroe, Audrey Hupburn, Doris Day i Jane Russell.