Sięgajmy po książki

Są ludzie, którzy uważają, że czytanie książek to strata czasu, że nie warto tego robić. Są z drugiej strony osoby, które uważają, że książki trzeba czytać, że trzeba do tego przygotowywać dzieci, pokazywać im, że czytanie jest fajne. Oczywiście ważne jest tutaj to, aby wszystko robić z umiarem, bo przez czytanie książek nie można zaniedbywać innych swoich obowiązków, jednak ważne jest to, aby wiedzieć, dlaczego to czytanie jest takie ważne i dlaczego nie powinno się z niego rezygnować.

Pobudza wyobraźnię

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że czytanie książek pobudza wyobraźnię. Czytając poszczególne sceny możemy sobie je wyobrażać, a co się z tym wiąże, możemy cały czas pobudzać swoją wyobraźnię. Co więcej, dzięki temu, że co chwilę możemy sięgać po kolejne książki, możemy dzięki nim przenosić się w nowe historie, a co się z tym wiąże, możemy identyfikować się z różnymi postaciami i próbować odkrywać ich emocje. Poza tym, czytając cały czas poszerzamy swój zasób słów, pracujemy nad ortografią i składnią zdania, a to oznacza, że będziemy potrafili coraz lepiej się wysławiać. Jeśli nauczymy więc dzieci, że czytanie to świetna przygoda, to możemy być pewni, że nie będą one miały problemów z pisaniem wypracowań i poprawnym używaniem ojczystego języka.

Pomagają się oderwać od rzeczywistości

Nawet jeśli mamy ciężki dzień, wszystko nam się wali, to warto sięgnąć po książkę. Nie dość, że pomoże nam się ona oderwać od naszych problemów, będziemy mogli się zidentyfikować z bohaterami książki, to jeszcze będziemy mogli całkowicie zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. To sprawi, że łatwiej będzie nam się zrelaksować, a kto wie, może się okazać, że po takim odpoczynku znajdziemy odpowiednie rozwiązanie naszych problemów.

Co więcej, czytając mądre książki, które mają konkretne przesłanie, może się okazać, że znajdziemy tam podpowiedzi odnośnie tego, jak możemy postępować w życiu, tak aby mieć pewność, że będziemy mieli szansę w ten sposób rozwiązać swój problem.

Są świetnym sposobem na nudę

Nie ma znaczenia gdzie jesteśmy, ani jaka jest pogoda za oknem. Jeśli się okaże, że mamy trochę wolnego czasu, to zawsze możemy sięgnąć po książkę. Dzięki niej szybciej nam minie podróż, albo czas jaki będziemy musieli spędzić w kolejce. Ponieważ obecnie proponowane są nam lekkie i niewielkie czytniki e-booków, to nie będziemy mieli problemów z zabraniem do torby nawet opasłego tomu. To oznacza, że będziemy mogli ulubione książki czytać naprawdę wszędzie i w każdym momencie. Warto czytać książki, dać im się porwać w inny świat. Szybko się przekonamy, jak wiele udało nam się dzięki nim zyskać, a jeśli jeszcze swoim przykładem przekonamy nasze dzieci do tego, aby sięgały po książki, to możemy być pewni, że odnieśliśmy ogromny sukces. Z pewnością godziny spędzone nad kolejnymi pozycjami wydawniczymi nie będą godzinami straconymi. Można dzięki nim naprawdę wiele zyskać i warto z tego korzystać. Zwłaszcza, że możemy do nich niejednokrotnie powracać.